Make your own free website on Tripod.com
F T E R R A
Muzafer Korkuti
Home
Lame Xhama - Mesues i Popullit
Ismet Elezi
Besim Elezi
Muzafer Korkuti
Sezai Braho
Jakup Mato
Hamlet Bezhani
Nafiz Bezhani
Bardhyl Xhama
Zace Malo
Kudret Mita
Sheri Mita
Xhemal Mato
Vullnet Mato
Agim Mato
Agron Xhama
Guro Zeneli
Ilir Bezhani
Dilaver Shkurti
Vehap Bezhani
Hamza Memi
Luan Dusha
Sulejman Mato
Rexho Kurupi
Islam Zhupa
Agim Mato
Zeko Braho
Te ndryshme
Kontaktoni me neve
Artikuj
Histori
Te ndryshme

muzafer.jpg
Prof.Dr. Muzafer Korkuti

CURRICULUM VITAE

 

Prof.Dr. MUZAFER

 

MUHARREM KORKUTI

 

Drejtor i Institutit Arkeologjik

 

Kryeredaktor i revistės Iliria, botim i Institutit Arkeologjik tė Akademisė sė Shkencave (1971- 1991)

 

Adresa (punė)

Instituti Arkeologjik Tiranė
Tel: +355 4 226541

Fax: +355 4 240712

 

 

Adresa (shtėpi)

Rruga Mihal Grameno pall.11, ap.9, Tiranė

Tel: +355 4 227984

 

Tė dhėna personale:

 

Lindur 17 maj 1936 nė Fterrė, Sarandė

 

Arsimi

 

1962   Universiteti i Tiranės, Fakulteti Histori-Filologji.

1986   Zgjedhur anėtar i Komitetit tė Pėrhershėm tė Shkencave Pre e Protohistorike Botėrore. UISPP.

1986   Anėtar korrespondent i Institutit tė  Gjerman tė Arkeologjisė.

1988   Pėrfshirė nė botimin Whos Who

 

Gjuhė tė huaja:

 

Italisht, Anglisht, Rusisht.

 

 

 

PUNIME

 

SHKENCORE

 

I  Monografi

 

 NEOLITHIKUM UND CHALKOLITHIKUM IN ALBANIEN (Neoliti dhe eneoliti nė Shqipėri), 273 f. 26 fig. 207 tab, Mainz, Gjermani, 1995

 

II Botime tekstesh universitare

 

 1. Arkeologjia, Tiranė, 1972, f.332 (me bashkautor)
 2. Les Illyriens (Ilirėt), Rendi i komunės primitive, pjesė e historisė sė Shqipėrisė, vėll. I Tiranė, 1985, f.40
 3. Arkeologjia, Tiranė, 1973, f.429, fig.301, (me bashkautor)

 

III Artikuj dhe kumtesa tė botuara nė Studime Historike, Iliria, Studia Albanica etj.

 

 1. Varreza e Gajtanit, St.Hist. 1967, 3 f.159-171
 2. Aleksandėr Stpēeviē, Ilirėt, Prishtinė, 1967, St. Hist. 1968, 4, f.201-206
 3. Problemi ilir i gjenezės sė shqiptarėve nė dritėn e kėrkimeve ėrkeologjike shqiptare, St.Hist. 1969, I, f.27-61
 4. Piktura e Trenit, St.Hist, 1969, 2, f.63-84
 5. Qeramika e pikturuar e kohės sė vonė tė bronzit dhe e kohės sė hershme tė hekurit dhe karaketi ilir i bartėsve tė saj, St. Hist. 1963, 3, f.159-171
 6. Marrėdhėniet kullturore iliro-egjeane nė epokėn e bronzit tė vonė dhe mbijetesa e disa objekteve tė tipit miken nė epokėn e hekurit, St.Alb. 1970, 2, f.43-59
 7. Vendbanimi prehistorik i Trenit, Iliria, 1971, I f.7-17.
 8. Shqipėria vendi i njė kulture tė lashtė, nė Shqipėrinė Arkeologjike, 1971, f.5-11.
 9. Vendbanimi neolitik i Dunavecit,  Bul. Ark., f.211-227
 10. Vendbanimi i Dunavecit, Iliria III, 1974, f.383-387.
 11. Rreth formimit tė etnosit ilir, St.Hist. 1972, 3.
 12. Rreth vendbanimeve tė fortifikuara ilire tė periudhės sė parė tė hekurit nė territorin e Shqipėrisė, St. Alb. 1973, 2, f.91-104
 13. Stacioni i neolitit tė mesėm nė Cakran tė Fierit, Iliria III, 1974, f.45-101.
 14. Mbi rezultatet e gėrmimeve tė vitit 1973 nė vendbanimin neolitik tė Dunavecit, Iliria III, 1974, f.383-387
 15. Raport mbi rezultatet e gėrmimeve tė vitit 1973 nė Dunavec, Bul.Ark. 1974, 4, f.1-13.
 16. Rreth formimit tė etnosit ilir, Kuvendi i I, 1974, f.67-84.
 17. Stacioni prehistorik i Vashtemisė, Bul. Ark. 1975, 5, f.4-10.
 18. La peinture rupestre de Lepenica, St.Alb., 1979, 2, f.183-195.
 19. Vendbanimi prehistorik i Kolshit, Iliria, 1977-78, f.234-240
 20. Vendbanime tė fortifikuara tė Labiatisė, Buletin i Shkodrės, 2, 1979, f.121-130.
 21. Stacioni prehistorik i Vlushės dhe rėndėsia e zbulimit tė tij, Buletini i Skraparit, 1980, f.24-29.
 22. Tuma e Patosit, Iliria 1981, I, f.7-55
 23. Mbi disa preobleme lidhur me etnogjenezėn e ilirėve, Iliria, 1982, I, f.157-190.
 24. Vashtėmia, njė vendbanim i neolititit tė hershėm, Iliria 1982, 2, f.91-146.
 25. Gjetje tė reja tė paleolitit tė mesėm nga stacioni i Xarrės, Iliria 1983, I, f.39-49.
 26. Vendbanimi neolitik i Kolshit, Iliria 1983, 2, f.11-75.
 27. Shpella e Bėnjės, Iliria 1983, 2.
 28. Piktura shkėmbore e Lepenicės, Iliria 1984, I, f.5-14.
 29. Marrėdhėniet midis dy bbrigjeve te Adriatikut jugor nė kohėn e bronzit e tė hekurit, Iliria 1985, I, f.93-104.
 30. Probleme etno-kulturore tė epokės sė eneolitit nė Shqipėri. Iliria 1985, 2, f.43-82.
 31. 25 vjet kėrkime pėr eneolitin dhe neolitin nė Shqipėri (1961-1986), Iliria 1985, 2, f.43-82
 32. Ēėshtje themelore tė prehistorisė nė Shqipėri, Iliria 1989, 2, f.15-30.
 33. Njė kushtim i epokės sė bronxit nė Ēukė, Iliria 1990, I, f.75-84.
 34. Gėrmime arkeologjike tė vitit 1986 nė Katundas, Iliria 198, 2, f.151-152.
 35. Blagoje Govedarica Ranobronzoro doba na podrucje Jadrana, Sarajevo, 1989 (recension) Iliria 1989, f. 253.256.
 36. Gėrmimet arkeologjike tė vitit 1989 Konispol, Iliria, 1989, 2, f.260-262.
 37. Paleoliti nė Shqipėri, Iliria 1995, 1-2, f.5-15.
 38. Kultura e epokės sė bronzit nė vendbanimin e Cetushit (me bashkautorė), Iliria 1996, 1-1, f.5-19.
 39. Shpella e Konispolit (me bashkautorė), Iliria 1996, 1-2, f.183-208.

 

 

IV  Artikuj e kumtesa tė botuara jashtė vendit

 

 

 1. Le piture rupestri di Treni (Albania) Bolletino del Centri Comuni di studi preistorice vol.IV, 1968 p.89-93.
 2. Rapport sur les fouilles archeologiques effectuees durant les annes 1963-1966 en Albanie. Bulletin darcheologie sud est Europeens, Bucarest 1969, I, p.11-32.
 3. Fouilles archeologique en Albanie dans iintervalle 1967-1969, Bucarest 1971, p.11-35
 4. Les raports de civilisation illyro-egens du bronze et la survivance de certains objets de type mycenien a iage du fer, ne ACTS du II Congres international des etudes du sud-est Europeen (Athens, 7-13 mai 1970) Tom II, Athens 1972, pp.109-120.
 5. De illyrie dhier a lAlbanie dAujourdhui, ne Le courrier Unesco Avril 1974, p.4-12.
 6. Alkune caratteristiche degli abitati protourbani nell Illiria meridionale, U.I.N, 1973, Posebna izdanja, Knjiga XXIV, pp. 131-135 Zagreb 1976.
 7. Un sguardo  sui rapporti fra le culture neolitice di Cakran e di Velca con le limitrofe culture, Firence 1975, p.158-162.
 8. Die Siedlungen der spaten Bronze und der fruhen Einsenzeit in Sudwest Albanien, Berlin 1982, p. 235-253.
 9. New data about the middle late palaeolithic in Albania, Athens 1983, p. 499-508
 10. Gesehite und Kultur Albaniens in vorgeschicht seherziet, Antike Melt 1983, p.3-11.
 11. I rapporti fra le due coste dell Adriatico meridionale nelleta del bronzo e del fero, Napoli 1983, p.167-179.
 12. Decouvrir iarcheologie Albaniese, Dosierrs Archeologie, Paris 1986, p.6-19.
 13. Aspetes de la cultureeneolithique en Albanie, Bonn 1991, p. 247-258.
 14. Illyrien in der Vorgeschichte, Hildesheim 1988, p. 7-31.
 15. La fase antica del medio neolitico in Albania, Instanbul 1993, p. 75-84.
 16. Forme e strutture insediative neo ed eneolitico in Albania, Verona 1993.
 17. Archaeology in Albania, AJA, vol 97, p.703-743.
 18. Die fruhe stufe des mittleren neolithicum in Albanien (Stadi i hershėm i neolitit tė mesėm nė Shqipėri), nė ANATULICA, XIX, Istambul 1993, f. 75-84.
 19. Eletrical resistivity surveys as indicators of site potential: exemple from a rockshelter in Southern France and a cave Southern Albanian ( Kėrkime mbi rezultatet elektrike si indikator i potencialit tė qendrės: shembuj nga njė shkėmb nė Francėn Jugperėndimore dhe njė shpellė nė Shqipėrinė Jugore), me bashkautorė, nė Geoarchaeology nr. 8, f. 217-227.
 20. Radiocarbon and archaeomagnetie data from Konispol Cave, Albania, (Datime radiokarbonike dhe arheomagnetike nga shpella e Konispolit), me bashkautorė, nė ANTIQUITY, v.68, nr.259, 1994, f. 335-339.
 21. Il mesolitico in Albania (Mezoliti nė Shqipėri), XIII Kongresi Ndėrkombėtar i Pre-protohistorisė, Forli, 1996, f. 175 -184,

 

 

V  Leksione tė mbajtura nė universitete dhe institute jashte shtetit.

 

 1. Cili i plotė pėr lėndėn e Arkeologjisė nė Universitetin e Prishtinės, 1972-1975.

Leksione te veēanta pėr problemet e prehistorisė sė Shqipėrisė nė:

 1. Centre de Recherches Protohistoriques, Universite de Paris I, 1986
 2. Dipartmento di Scienze del Antichita, Universita degli Studi, Lecce (Italia) 1984 dhe 1990.
 3. Scuola Normale Superiore Pisa 1990.
 4. Institut fur ur-und Fruhgeschichete der Universitet Berlin (Gjermania) 1991.
 5. Ecole Pratique des Hautes Etudes IV-e.
 6. Universite de Paris I, Sorbonne 1995.
 7. Universiteti i Texas-it SHBA, 1996
 8. Universiteti i Cincinnatit nė Ohaio, SHBA, 1996.
 9. Universiteti Jonian i Korfuzit (Greqi), 1998.
 10. Univesriteti i Lecces (Itaki), 1998.
 11. Universiteti i Barit (Itali), 1998.
 12. Universiteti i Berlinit (Instituti i Prehistorisė), 1998.

 

 

 

 

 

 

 

Enter supporting content here