Make your own free website on Tripod.com
F T E R R A
Sheri Mita
Home
Lame Xhama - Mesues i Popullit
Ismet Elezi
Besim Elezi
Muzafer Korkuti
Sezai Braho
Jakup Mato
Hamlet Bezhani
Nafiz Bezhani
Bardhyl Xhama
Zace Malo
Kudret Mita
Sheri Mita
Xhemal Mato
Vullnet Mato
Agim Mato
Agron Xhama
Guro Zeneli
Ilir Bezhani
Dilaver Shkurti
Vehap Bezhani
Hamza Memi
Luan Dusha
Sulejman Mato
Rexho Kurupi
Islam Zhupa
Agim Mato
Zeko Braho
Te ndryshme
Kontaktoni me neve
Artikuj
Histori
Te ndryshme

Nuk kemi siguruar te dhena

 

SHERI MITA

ARTIST DHE REGJISOR I RESPEKTUAR

Nė jetėn e tij artistike mbi 30 vjeēare ka mbi 40 role nė kinematografi, teatėr e estradė

 

Kur Muzafer Korkuti mė mori nė telefon dhe mė kėrkoi tė shkruaja diēka pėr Sherin, ndjeva njė kėnaqėsi tė veēantė, duke menduar se ka ardhur koha qė Fterra e intelektualėve tė nderojė dhe tė respektojė tashmė dhe artistėt e vet.

            Sheriu ėshtė  njė artist me pėrvojė mbi 30-vjeēare, me njė krijimtari shumė tė pasur dhe tė larmishme, njė artist shumė i njohur i skenės sė Teatrit dhe Kinema-tografisė. Por sėshtė vetėm kjo. Ai ėshtė poliedrik nė krijimtarinė e vet tė pasur.

            Njihet dhe si dramaturg, kome-diograf, libretist, si regjisor e drejtues artistik i Varietesė sė Tiranės pėr njė dekadė. Por nuk ėshtė e tėra as kjo. Sheri Mita ėshtė artist, qė ndonėse i kushtoi njė jetė tė tėrė skenės dhe kinematografisė, siē e dinė tė gjithė, nga regjimi i shkuar, nuk u trajtua siē e meritonte. Fillimisht, duke e hequr nga Teatri Kombėtar, u dėrguar si regjisor estrade nė Berat. Mė pas, me gjithė kėrkesat e institucioneve tė ndryshme pėr tu kthyer pėrsėri nė kryeqytet, lėshoheshin rrufetė e biografisė.

            Si hije e ndiqte emigracioni i tė jatit nė Amerikė si dhe ndonjė letėr anonime, kur Shefki Mita ishte njė profesor i shquar i gjermanishtes dhe i anglishtes, violinist i apasionuar dhe patriot i pėrmalluar pėr ta parė atdheun e vet njė ditė, tė lumtur dhe tė lulėzuar. Ai e kaloi jetėn nė emigracion ekonomik, duke mbajtur sytė dhe zemrėn e brengosur tek Shqipėria dhe familja e vet e dashur.

            Sheriu ,djali i Shefkiut, me talent e vullnet u bė autori i shumė komedive dhe dramave tė njohura nga publiku  shqiptar.

            Ėshtė brilante komedia Kėshilli i ndrikullave, e cila 30 vjet mė parė u luajt nga aktorėt e talentuar tė trupės sė teatrit tė Shkodrės. E tillė ėshtė dhe  Dy krisma nė Paris... Njė dimėr i shkurtėr, bashkė mė shumė drama, komedi, librete pėr estradė dhe programe pėr vitin e ri, shkruar nga dora e shkrimtarit tonė fteriot Sheri Mitės.

                Janė madhorė rolet e tij nė filmat Ngadhnjim mbi vdekjen (ku loz nė rininė e vet pėrkrah Artistit te Popullit Naim Frashėri) , Nė fillim tė verės, Skėterrė 43, Netėt e yjeve tė pėrgjakura, Gjeneral Gramafoni, Dora e ngrohtė e dhjetra e dhjetra role te filma tė tjerė shqiptarė ku spikat portreti i jashtėzakonshėm i artistit tonė Sheri Mita, i cili  karakterizohet dhe nga njė zė i ngrohtė e kumbues, qė do tia kishin zili shumė aktorė tė tjerė...

            Sheriun, artist e shkrimtar, mik i tė gjithve e i lidhur ngushtė me Fterrėn dhe fteriotėt e tė gjitha moshave, e ka karakterizuar nė ēdo kohė natyra e tij e qetė e kurajoze, menēuria dhe larpamėsia, cilėsi kėto tė lindura dhe tė brumosura qysh nė fėmini nga bankat e shkollė sė Fterrės.

            Duke shkruar kėto pak radhė pėr Sheriun, siē e thėrrasim ne nė Fterrė, respektojmė njė nga bijtė dhe njė nga artistėt mė tė spikatur tė artit dhe letėrsisė sonė dhe njė nga figurat mė tė dashura dhe tė nderuara tė Fterrės sonė.

 

Sulejman MATO

Nr.11 dhjetor, 1998

 

Enter supporting content here