Make your own free website on Tripod.com
F T E R R A
Sulejman Mato
Home
Lame Xhama - Mesues i Popullit
Ismet Elezi
Besim Elezi
Muzafer Korkuti
Sezai Braho
Jakup Mato
Hamlet Bezhani
Nafiz Bezhani
Bardhyl Xhama
Zace Malo
Kudret Mita
Sheri Mita
Xhemal Mato
Vullnet Mato
Agim Mato
Agron Xhama
Guro Zeneli
Ilir Bezhani
Dilaver Shkurti
Vehap Bezhani
Hamza Memi
Luan Dusha
Sulejman Mato
Rexho Kurupi
Islam Zhupa
Agim Mato
Zeko Braho
Te ndryshme
Kontaktoni me neve
Artikuj
Histori
Te ndryshme

sulo.jpg
Sulejman Mato

 

SULEJMAN HALIL MATO

 

U lind nė Fterrė tė rrethit tė Sarandės nė vitin 1942.

Ka mbaruar fakultetin e Historisė e tė Filologjisė, degėn e gjuhė-letėrsi shqipe (1964) Nė vitet 1965-1967 ka punuar si mėsues i letėrsisė nė disa shkolla tė qytetit tė Beratit.  Mė vonė, (1967-73), si redaktor i revistės Nėntori, pranė Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe tė Artistėve tė Shqipėrisė. Mė vonė, 1973-1976 libretist nė Teatrin Popullor. Mėsues i gjuhės e letėrsiė shqipe nė shkollėn e mesme Josif Pashko (1976-85), Libretist nė teatrin e Operės e Baletit dhe nė Ansamblin e Kėngėve e Valleve Popullore ((1985-91). Drejtor i Agjensisė Qėndrore tė Tregtimit tė Librit Arsimor (1973-74). Kryeradaktor i gazetes Tirana Bashkiake, nė Bashkinė e Tiranės (1997-2001)

 

BOTIME:

 

1967 - Shtegu i blertė                         poezi

1969 Nėnė Diellin e Juugut             poezi

1971 Ankthi                                      dramė

1972 Mbi glob fryjnė erėra                poezi

1976 Nė stinėn e poezisė                     poezi

1976 Bukė nė shkėmb                  dramė

1977 Poezi                                       pėr fėmijė

1986 - Drita e syve                             tregime

1981 . Mesi i jetės                            poezi

1986 . Kryengritėsit                            poemė pėr fėmijė

1989 . Fjalėt                                        poezi

1994 . Banorėt e vilės                          tregime

1998 . Balada e vetmisė                    poezi

2000 Labirinte dhe enigma                        studime

2001 . Ėndėrrat profetike                      studim

2002 Arti i te shkruarit                      guide e letersise

 

KA VĖNE NĖ SKENĖ

 

1973 Njė natė ė gjatė                 drmė

1985 . Viti i provės sė madhe             dramė

1986 Familja Zhavora                       dramė

1987 Kushtrimim i maleve                        dramatizim

1987 . Legjenda e lules Honinė            balet

1988 Paja                                         operetė

1989 Vajzat e qytetit tė gurtė    balet

Enter content here

Enter supporting content here