Make your own free website on Tripod.com
F T E R R A
Guro Zeneli
Home
Lame Xhama - Mesues i Popullit
Ismet Elezi
Besim Elezi
Muzafer Korkuti
Sezai Braho
Jakup Mato
Hamlet Bezhani
Nafiz Bezhani
Bardhyl Xhama
Zace Malo
Kudret Mita
Sheri Mita
Xhemal Mato
Vullnet Mato
Agim Mato
Agron Xhama
Guro Zeneli
Ilir Bezhani
Dilaver Shkurti
Vehap Bezhani
Hamza Memi
Luan Dusha
Sulejman Mato
Rexho Kurupi
Islam Zhupa
Agim Mato
Zeko Braho
Te ndryshme
Kontaktoni me neve
Artikuj
Histori
Te ndryshme

gurua.jpg
Guro Zeneli

Enter subhead content here

 

GURO RRAPO ZENELI

Publicist

 

 

            Llindi nė Fterrė mė 1939, mbasi mbaroi arsimin fillore nė fshatin e tij, vazhdoi shkollėn deri sa  mbaroi Universitetin e Tiranės.

            Gjithėmonė ka punuar me pėrkushtim e zell tė veēantė, me korektėsi e aftėsi tė rralla, me dėshirė tė jashtėzakonėshme pėr tu bėrė vetėm mirė njerėzve. Kudo ku punoi e jetoi, u shqua nė tė gjithė drejtimet. Pėr familjen ka bėrė shmė mė tepėr se ēdo prind.

            Fteriotėt e njohin si njė nga bijtė mė tė mirė tė tyre, qė ka ndihmuar fshatin dhe bashkėfshatarėt, u ka qėndruar pranė nė halle e nevojė dhe ka zgjidhe mjaft probleme tė tyre.Ėshtė vėshtirė tė gjesh ndonjė vepėr tė bėrė nė Fterrė qė tė mos ketė brenda ndihmesėn dhe kujdesin e Guros.

            Gurua ėshtė ndėr nismėtarėt kryesorė tė botimit tė gazetės Fterra jonė dhe njėkohėsisht shtylla kryesore e saj. Ai ka shkruar mjaft artikuj, skica, intervista, reportazhe, etj. Pėr Fterrėn e fteriotėt, nė tė cilat pasqyrohet mirėsia qė ka nė shpirt Gurua ynė i dashur.

            Nė pėrvjetorin e 60-tė tė lindjes sė tij, nė shėnjė respekti e dashurie tė veēantė pėr tė, pėrmblodha gjithė shkrimet qė ka bėrė nė gazetėn Fterra jonė qė nga numri i parė i saj, maj 1996, deri sot, tetor 1999, respektivisht numrit 1-16.

 

Enter supporting content here