Make your own free website on Tripod.com
F T E R R A
Kudret Mita
Home
Lame Xhama - Mesues i Popullit
Ismet Elezi
Besim Elezi
Muzafer Korkuti
Sezai Braho
Jakup Mato
Hamlet Bezhani
Nafiz Bezhani
Bardhyl Xhama
Zace Malo
Kudret Mita
Sheri Mita
Xhemal Mato
Vullnet Mato
Agim Mato
Agron Xhama
Guro Zeneli
Ilir Bezhani
Dilaver Shkurti
Vehap Bezhani
Hamza Memi
Luan Dusha
Sulejman Mato
Rexho Kurupi
Islam Zhupa
Agim Mato
Zeko Braho
Te ndryshme
Kontaktoni me neve
Artikuj
Histori
Te ndryshme

Enter subhead content here

 

KOLONEL KUDRET MITA

PĖRFAQĖSUES USHTARAK I SHQIPĖRISĖ NĖ NATO NĖ BRUKSESL

 

Kur Kudret Mita u emrua me detyrė Atashe Ushtarak pranė NATO nė Bruksel, gjithė bashkėfshatarėt e tij qė e morėn vesh, u gėzuan shumė qė nje djalė nga Fterra tė pėrfėqėsojė vendin tonė nė kėtė organizėm kaq tė lartė Euro-Atlantike, roli i sė cilės njihet, por qė po njihet ēdo dite edhe mė mirė nė kushtet e sotme, kur ajo po bėn gjithė pėrpjekjet e mundshme qė shqiptarėt, kudo qė janė, tė jetojnė me dinjitet, tė mos u preket integriteti dhe tė fitojnė lirinė e mohuar.

            Kudretin nuk e ēoi nė kėtė detyrė tė lartė as  rastėsia, e aq mė pak miqėsia. Detyra qė mori ėshtė njė pėrpjekje e vazhdueshme kėmėngulėse e tij pėr tė ecur pėrpara nė karjerėn ushtarake, duke iu kushtuar tėrėsisht artit ushtarak nėpėrmjet studimeve kėmėngulėse. Kudreti ka mbaruar jo vetėm Akade-minė Ushtarake, por edhe Fakuku-ltetin e Historisė e tė Gjeografisė nė Universitetin e Tiranės. Ai ka pėrvetėsuar mirė gjuhėn angleze. Pėr profesionin e tij ushtarak, ka bėrė disa herė specializime pasuniversitare brenda e jashtė shtetit dhe ka dalė gjithėnjė me rezultate tė shkėlqyera, si nė disa kurse specializimi nė kuadrin e NATO-s, nė Obermergau tė Gjermanisė, nė Qendrėn Amerikane

 Xhorxh Marshall pėr studimet strategjike evropiane nė Garmish-Partenskishen tė Gjermanisė, nė Kolegjin e Mbrojtjes tė NATO-s nė Romė dhe nė kurse tė tjera nė SHBA dhe nė Angli.

            Kudreti gjatė gjithė karjerės sė tij ushtarake ėshtė marrė me studime tė ndryshme me vlera shkencore dhe ushtarake.  Ai  ėshtė autor i shumė shkrimeve, leksioneve, kumtesave, studimeve tė tjera me karakter tė veēanė. Por ajo qė e bėn mė tė dukshėm punėn e tij shkencore dhe kontributin e tij nė kėtė fushė, ėshtė tė qėnėt si autor e bashkėautor nė mjaft botime me vlera tė veēanta : tė Fjalorit Enciklopedik Ushtarak, duke punuar personalisht mbi 100 zėra tė rėndėsishėm tė fushės sė Historisė Ushtarake dhe tė artit ushtarak; bashkėautor nė dy fjalorė tė terminologjisė ushtarake, siē ėshtė Fjalori i termave gjitharmėsh (shqip-anglisht-italisht-rusisht) dhe, sė fundi, pjėsėmarrja aktive e tij nė punimet e Fjalorit tė termave tė NATO-s (Anglisht-fėrngjisht-shqip e ndėrjselltas  me pėrkufizime shqip e anglisht)

            Para disa kohėsh, Kudreti, duke qėnė me detyrėn e Shefit tė Departamentit tė Politikės sė Sigurimit tė Mbroijtjes nė Akade-minė e Mbrojtjes ,mbrojti gradėn shkencore Doktor i Shkencave.me temė nga kryengritjet shqiptare tė viteve 1912-1920. Lidhur me ketė mbrojtje, tek Revista Mbrojtja, organ ushtarak e kulturor i Ministrisė sė Mbrojtjes Nr.8/1996, ndėrmjet tė tjerash gjejmė edhe kėtė vlėrėsim: Kolonel Mita ėshtė nga tė parėt qė, nėpėrmjet monografisė sė tij, paraqet nė mėnyrė origjinale dhe tė plotė vepri-mtarinė luftarake tė kėtyre krye-ngritjeve tė mėdha pėr shfaqien e dukurive tė artit ushtarak autentik shqiptar tė kohės. Kjo u arrit nga auotori vetėm nė sajė tė njė pune tė lodhėshme e kėmėngulėse shumė-vjeēare, me njė disiplinė tė rrėptė shkencore, me njė gjuhė tė pasur dhe tė rrjedhėshme, mbėshtėtur nė njė lėndė tė gjerė dokumentare arkivore dhe nė letėrsinė e botuar mė parė.

            Njė kujtim tė paharruar Kudreti ka me Papa Voitilen, qė do tė mbetet tėrė jetėn nė kujtimin e tij. Ndoshta ėshtė i vetmi fteriot qė ėshtė takuar me njė Papė.

            Kudreti ėshtė njeri i dashur, zemėrmirė, fjalėpak dhe ka dashuri tė veēantė pėr Fterrėn dhe pėr fteriotėt. Ai dhe bashkėshortja e tij, po ashtu fterioite, asnjėherė nuk e harrojnė vendlindjen. Edhe tashti qė janė nė Bruksel, prap nuk e harrojnė. - Edhe gazeta Fterra jonė, thotė Kudreti, tė cilėn e marrim rregullisht falė kujdesit te Dilaverit, na nxjerr nga pak mallin.

            Ne i urojmė mė gjithė zemėr shėndet e suksese nė punėn e tij tė nderuar.

                                                   

                                                                                                                Agron XHAMA

Nr.14 qershor, 1999

Enter supporting content here