Make your own free website on Tripod.com
F T E R R A
Xhemal Mato
Home
Lame Xhama - Mesues i Popullit
Ismet Elezi
Besim Elezi
Muzafer Korkuti
Sezai Braho
Jakup Mato
Hamlet Bezhani
Nafiz Bezhani
Bardhyl Xhama
Zace Malo
Kudret Mita
Sheri Mita
Xhemal Mato
Vullnet Mato
Agim Mato
Agron Xhama
Guro Zeneli
Ilir Bezhani
Dilaver Shkurti
Vehap Bezhani
Hamza Memi
Luan Dusha
Sulejman Mato
Rexho Kurupi
Islam Zhupa
Agim Mato
Zeko Braho
Te ndryshme
Kontaktoni me neve
Artikuj
Histori
Te ndryshme

Enter subhead content here

 

E NJIHNI XHEMALIN TONĖ?

 

 

            Pasi mbaroi nė vitin 1970 Universitetin - Fakultetin e Shkencave Natyrore, dega Fizikė, iu pėrvesh punės me vullnet. Qė gjatė jetės studentore filloi punėn si gazetar i programeve shkencore nė TV Shqiptar, duke bėrė dhe shkrime e emisione shkencore popullore. Mė vonė, pas 10 vjet pune si gazetar, u bė regjisor i programeve shkencore nė TVSH. Nė 1991 kreu specializim disamujor nė Televizionin Gjerman ARD. Punė tė kujdesshme bėri nė 1991-1993 pėr ndryshimin e programeve dhe strukturės sė TV nė detyrėn e regjisorit tė lajmeve.

            Nė vitin 1994 largohet nga regjisori i lajmeve dhe iu vu pėrsėri punės si gazetar i programeve tė mjedisit nė TV. Po Xhemali ynė ka qėnė njėkohėsisht dhe pedagog i jashtėm nė Akademinė e Arteve, dega e Menazherėve, ku ka dhėnė lėndėn e gazetarisė televizive nga viti 1988-1994.

            Xhemali dallohet nė televizion veēanėrisht si komentator i programeve shkencore dhe si dokumentarist. Dokumentarėt e tij kanė fituar ēmimin e dytė nė katėr Festivale Kombėtare tė organizuara deri nė vitin 1988. Nė vitin 1995 ka fituar ēmimin Prix Leonardo-95 nė Festivalin Ndėrkombėtar tė Parmės nė Itali me filmin Treni i vdekjes. Po i njėjti film fitoi Diplomėn e Festivalit Ndėrkombėtar nė Minsk tė Bjellorusisė. Nė vitin 1955 ka fituar ēmimin Gazetari mė i mirė televiziv nė konkursin e gazetarisė tė organizuar nga Soros nė Tiranė.

            Ka shkruar dy libra shkencore: Gjithėsia rreth nesh dhe Shkenca dhe enigma. Ka pėrkthyer librin fondamental voluminoz Historia e fizikės. Jep kontribut si antar i bordit drejtues nė disa shoqata mjedisore dhe kryetar i shoqatės Masmedia dhe Mjedisi. Xhemali ynė zotėron gjuhėt rusisht, anlisht, italisht dhe disi gjermanisht.

 

                                                                                                                   Guro ZENELI

Nr.4 tetor, 1997

 

Enter supporting content here