Make your own free website on Tripod.com
F T E R R A
Bardhyl Xhama
Home
Lame Xhama - Mesues i Popullit
Ismet Elezi
Besim Elezi
Muzafer Korkuti
Sezai Braho
Jakup Mato
Hamlet Bezhani
Nafiz Bezhani
Bardhyl Xhama
Zace Malo
Kudret Mita
Sheri Mita
Xhemal Mato
Vullnet Mato
Agim Mato
Agron Xhama
Guro Zeneli
Ilir Bezhani
Dilaver Shkurti
Vehap Bezhani
Hamza Memi
Luan Dusha
Sulejman Mato
Rexho Kurupi
Islam Zhupa
Agim Mato
Zeko Braho
Te ndryshme
Kontaktoni me neve
Artikuj
Histori
Te ndryshme

bardhyl.jpg

 

BARDHYL LAME XHAMA

 

Tė dhena tė shkurtėra biografike

 

            Ka lindur nė Fterrė tė Sarandės mė 30 qershor 1933.

Shkollėn fillore e kreu nė fshat, shtatėvjeoren dhe tė mėsmen pedagogjike nė Gjirokastėr. Universitetin e Tiranės pėr Gjuhė e Letėrsi Shqipe e pėrfundoi nė vitin 1960.

            Ka punuar si mėsues e drejtues shkollash nė Gjirokastėr, Delvinė e Sarandė deri nė vitin 1969. Mė pas, deri nė vitin 1989, punoi nė Tiranė nė Gazetėn Mėsuesi si redaktor e sekretar kolegiumi, nė Shtėpinė Botuese tė Librit Shkollor si zėvendėsdrejtor dhe nė Institutin e Studimeve Pedagogjike si shef i sektorit tė gjuhės e tė letėrsisė shqipe.

            Pėr punė mėsimore e studime shkencore dhe si gazetar ėshtė dekoruar me medalje e urdhėra tė ndryshme. Nė vitin 1987 iu dha titulli Mėsues i Merituar.

            Aktualishy ėshtė nė pension dhe nėnkryetar i Shoqatės Mbarėkombėtare tė Shkrimtarėve pėr Fėmijė e tė Rinj.

            Ka njė veprimtari tė gjerė krijuese, sidomos nė fushėn e letėrsisė pėr fėmijė.

 

 

            Ka botuar kėto vepra:

 

&          Pėrrallat e detit, 1975

&          Zhytėsit e vegjėl tė thellėsive, novela, 1977

&          Ekspedita e kaltėr, roman fantastiko-shkencor, 1980

&          Zjarrfiksi i pyllit, pėrralla, 1987

&          Tėrfili me katėr fletė, novela e pėrralla, 1989

&          Pse qau delfini? 50 rrėfenja, 1996

&          Nė kthetrat e Piratit, roman, 1997

&          Lejleku me Akullore, pėrralla, 1998

&          Lejleku me Akullore, pėrralla, ribotim, 1999

&          Djaloshi qė kapte rrufetė, 60 rrėfenja, 2000

&          Tėrfili me katėr fletė, novela e pėrralla, ribotim, 1999

&          Ekspedita e kaltėr, roman fantastiko-shkencor, ribotim, 2000

 

Nga 9 libra botim e parė, ka fituar 7 ēmime kombėtare

Enter content here

Enter supporting content here